„Słoma jak złoto”

konik

W 2016 roku Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego będzie organizatorem VI Międzynarodowego festiwalu wyplatania ze słomy. Festiwal ten co roku odbywa się w innym państwie. Do tej pory gościł między innymi na  Węgrzech, Białorusi, Ukrainie w Holandii i Serbii.

Celem festiwalu jest odrodzenie, zachowanie i rozwój tradycji wyplatania ze słomy. Prezentacja regionalnych ośrodków słomkarstwa w Polsce i na świecie, oraz indywidualnej twórczości mistrzów. Wymiana doświadczeń twórczych oraz zaprezentowanie tradycji południowej polski i wielokulturowości.

Uczestnikami festiwalu są twórcy z USA, Kanady, Irlandii, Anglii, Francji, Węgier, Polski, Ukrainy, Białorusii, Słowacji, Japonii….

W programie festiwalu, znajdą się warsztaty plecionkarskie, pokazy, wystawy, konferencja naukowa, spotkania z twórcami, koncerty muzyczne.

Polska edycja festiwalu odbędzie się w dniach ok. 15 – 22 lipca 2016 roku, w Woli Sękowej i w Sanoku.

Pomysłodawcą zorganizowania festiwalu w Woli Sękowej jest pani Maria Krawczuk – mistrzyni słomkarstwa z Ukrainy, która od kilku lat prowadzi warsztaty wyplatania ze słomy  w ULRA. Swoje prace prezentowała w Anglii, USA, Francji, Holandii, Kanadzie, Belgii, Japonii, robiąc furorę swoimi niezwykłymi wyplotami  w pawilonie Ukrainy na wystawie EXPO w Nagoi.

p. Maria1

Więcej informacji o pani Marii Krawczuk tutaj…