Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Warsztaty petrykiwki 8 lipca 2022

Serdecznie zapraszamy na trzygodzinne warsztaty malarstwa techniką petrykiwki, które poprowadzi ukraińska rysowniczka ludowa, pani Lolita Igorivna Wrzeczynska https://www.facebook.com/lolitawrzeczynska.

„Petrykiwka” to ukraińskie dekoracyjne i ozdobne malarstwo ludowe, które powstało w regionie Dniepru we wsi Petrykivka, skąd wzięła się nazwa tej formy sztuki.

Niektóre rzeczy z wzorami w stylu malarstwa Petrykivki zachowały się od XVIII wieku. Jednak we współczesnym sensie trend ten ukształtował się pod koniec XIX wieku – na początku XX wieku. Geneza malarstwa Petrykivki związana jest z Kozakami i zasiedlaniem Dniepru przez ludność Połtawy, Słobożańszczyzny i Podola w XVIII i I połowie XIX wieku. Nie wiadomo jednak, gdzie i kiedy rozwinęły się obyczaje, które stały się podstawą tego kierunku malarstwa.

Malarstwo Petrykivki to nie tylko sztuka ludowa, która zachowuje zwyczaje dekoracji ukraińskich mieszkań, ale także malarstwo nowoczesne, które rozwija się i nabiera nowych cech.

W 2013 r. obrazy Petrykivki został wpisany na Listę Reprezentatywną UNESCO Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości

Uważa się, że obraz Petrykivki pochodzi z malowidła ściennego domu chłopskiego. Pokrycie ścian obrazami w różnych okresach było typowe dla wielu części Ukrainy, a różne regiony miały swoje własne cechy.

 Zwyczajem było przemalowywanie zewnętrznych ścian domów każdej wiosny lub dwa razy w roku. Oprócz ścian malowano także przedmioty gospodarstwa domowego z drewna i innych materiałów, zwłaszcza skrzynie, zwłaszcza ślubne. Później pojawiły się tak zwane „obrazy” – obrazy na papierze, które rzemieślniczki mogły wcześniej przygotować i w ten sposób ozdabiać wewnętrzne ściany domów bez odwiedzania ich.

Zajęcia odbędą się w dniu 8 lipca 2022 r, od godz. 16.00 – 19.00.

Koszt zajęć: 60 zł od osoby.

Kontakt: Monika Wolańska – tel. 608574540

Formularz zgłoszeniowy:

Skip to content