Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Warsztaty rysunku mezen 8 lipca 2022r.

Serdecznie zapraszamy na trzygodzinne warsztaty rysunku mezen, które poprowadzi ukraińska rysowniczka ludowa, pani Lolita Igorivna Wrzeczynska https://www.facebook.com/lolitawrzeczynska.

Rysunek MEZEN powstał w wiosce Palashchele w Leshukon nad brzegiem rzeki Mezen, która była uważana za centrum malarstwa na drewnie. Stąd jego drugie imię: Palashchelskaya.

Jedna z najstarszych sztuk i rzemiosł rosyjskiej północy została zaprojektowana do ozdabiania życia chłopskiego, przedmiotów codziennego użytku. Najbardziej rozpowszechniony obraz powstał w XIX wieku. Sekrety tego starożytnego rzemiosła były pierwotnie przekazywane z pokolenia na pokolenie wyłącznie przez linię męską.

Konie i jelenie stały się głównymi bohaterami wystroju Mezen. Zostały pomalowane w dwóch tradycyjnych kolorach malarstwa Palashtel – czerwonym i czarnym. Kolor czarny uzyskano z mieszaniny sadzy z roztworem żywicy modrzewiowej. Czerwony – z gliny znalezionej na brzegu. Ozdobę nakładano na niezagruntowane drewno za pomocą piór głuszca, cietrzewia, drewnianego patyka lub pędzla z ludzkich włosów. Aby uzyskać jasnożółty odcień, produkt pokryto olejem lnianym, a dla uzyskania miękkości zaimpregnowano olejem lnianym.

Artyści układali ze wzorów na antycznych wyrobach całą historię, a swoim bliskim pozostawili wiadomość lub życzenie. Każdy element i zawijas rysunku miał określone znaczenie i był umiejscowiony w szczególny sposób. Czerwone konie reprezentowały słońce, gęsi, łabędzie i kaczki uważano za dusze zmarłych krewnych, latających w pobliżu żywych ludzi i przybywających na ratunek w trudnym czasie. Jedzenie jest ucieleśnieniem męskiej siły. Niebiańskie matki, które dały życie wszystkiemu na ziemi, były jeleniami. Drzewo genealogiczne życia zostało narysowane pniem wypełnionym diamentami – licznymi rodami przodków. Jego zwinięte korzenie oznaczały podziemny świat. Znak słoneczny na górze był symbolem niebiańskiego świata. Artyści w wystroju wykorzystywali liczne oznaki urodzaju – zaorane pola, korzenie, kwiaty, owoce i nasiona.

Najczęściej rzemieślnicy pokrywali wzorami mezen kołowrotki (główny przedmiot malowania), pudła, chlebaki i sprzedawali je w pobliskich wioskach nad brzegami rzek Pinega, Peczora i Dźwina.

Zajęcia odbędą się w dniu 8 lipca 2022 r, od godz. 10.00 – 13.00.

Koszt zajęć: 60 zł od osoby.

Kontakt: Monika Wolańska – tel. 608574540

Formularz zgłoszeniowy:

Skip to content