Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Wierzbin – Wola Sękowa 2013

Wiklina, czyli wierzba ma od zarania dziejów niezwykłe znaczenie dla człowieka. Właściwości bioenergetyczne i potężna siła wzrostu klasyfikują ją w wielu kulturach jako roślinę magiczną.   Odzwierciedlenie wyjątkowych cech tej rośliny znajdziemy  w ludowych zwyczajach rytuałach i rytuałach. W naszej kulturze np. koszyk z wikliny to nieodzowny element  wielkanocnego święcenia pokarmów symbolizujących życie, narodzenie, przemianę. Do niedawna wiklinę kojarzono głównie z funkcją gospodarczą i użytkową. Obecnie  stała się materiałem cenionym przez ekologów, architektów przestrzeni, artystów.

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego od wielu lat jest ośrodkiem propagującym to tworzywo. Głównie za sprawą mistrza plecionkarstwa – Zdzisława Kwaska, który wykształcił wielu czeladników i instruktorów pasjonujących się wikliną, realizował badania etnograficzne poświęcone plecionkarstwu polskiemu i dał początek nowym tradycjom – takim jak „Wierzbin” w Woli Sękowej.

„ Wierzbin” czyli kilkumetrowa , wypleciona z wikliny forma,  nawiązuje do celtyckiego  Wickermana, palonego na celtyckich wzgórzach w czasie przesilenia wiosennego –  na znak oczyszczenia, płodności, zwycięstwa słońca i życia. Pochód na Wierzbinowe Wzgórze w Woli Sękowej przygotowują słuchacze i absolwenci ULRA, którzy zjeżdżają z odległych stron Polski i zagranicy. To taka swoista czerwcowa Noc Świętojańska przesycona tańcem, teatrem ognia  i  muzyką. Było skocznie i lirycznie, ludowo i współcześnie. Splot kultur, osobowości, pokoleń,  ale w jednym brzmieniu. Ton folkowej nuty  Karpat  nadała Kapela Maliszów z Gorlic.

001088_Wickerman_Event_2013_in_Wola_SękowaPochód do Wierzbina, fot. M. Silarski.

600312_619227218090573_42454792_nKoncert Koncert Kapeli  Maliszów, fot.Paweł Kogut

Tegorocznemu  „Wierzbinowi” w Woli Sękowej towarzyszyły działania pokazujące możliwości wykorzystania wikliny. Prelekcje, pokazy, prezentacje multimedialne, a także plener wikliniarski. Wśród uczestników i odbiorców znaleźli się zarówno rękodzielnicy

z całej Polski, jak i mieszkańcy gminy. Młodzież gimnazjalna z Bukowska w czasie zajęć warsztatowych wykonała fantazyjny płotek z żywej wikliny – co  może stanowić  początek

do dalszych ciekawych pomysłów na aranżację przestrzeni ogrodowej.

W czasie pleneru wikliniarskiego powstał  Wierzbin, a właściwie Wierzbicha nawiązująca swą formą do  tradycyjnych karpackich lalek – motanek, altana z widokiem  na las oraz budka telefoniczna ozdobiona kieszeniami pełnymi kwiatów.

Wierzbicha

Wierzbicha, fot. M. Silarski

Tańce przy Wierzbinie

fot. M. Silarski

Wierzbin 2013

fot. M. Silarski

Wierzbin 2013

fot. M. Silarski

Projekt „Wierzbin- Wola Sękowa 2013” zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Sanockiego.

Comment

Skip to content