Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Wierzbin

16 czerwca 2012 roku, w raz z zakończeniem roku edukacyjnego w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej odbędzie się po raz kolejny, niezwykłe wydarzenie – palenie Wickermana. Tradycja ta zrodziła się  pod wpływem obrzędów celtyckich związanych z początkiem lata a inspiracją do jej przeniesienia na grunt polski były praktykowane przez Słowian sobótkowe wielkie ognie na wzgórzach w Noc Świętojańską. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Uniwersytet specjalizuje się również w kształceniu wikliniarzy, bo przecież Wickerman to w tłumaczeniu na polski Wierzbowy Pan lub inaczej, bardziej swojsko – Wierzbin.

Wickerman był ważną postacią celtyckiego rytuału urodzajności. Podobnie zresztą jak Sobótki, będące pozostałościami dawnych, wiosennych praktyk magicznych, mających zapewnić zdrowie i urodzaj. Związane najczęściej z letnim przesileniem Słońca, praktykowane w tzw. Noc Świętojańską (z 23 na 24 czerwca) oraz w okresie Zielonych Swiątek.

Święto ognia w Starej Europie czczono budując potężne stosy, z drewna bukowego, jaworowego i dębowego. Młodzi chłopcy skakali przez ogień, a dziewczęta przeprowadzały pomiędzy zapalonymi stosami bydło domowe, celem podniesienia jego wydajności i płodności. Dobrze, jeśli dym z ogniska ponad polami się unosił, zwiastowało to dobrobyt i urodzaj. Taniec przy ognisku w kręgu złe moce odpędzał, a ogień ze zła wszelakiego oczyszczał serca i dusze tańczących przy nim ludzi. Obecnie święto to obchodzi się zazwyczaj w sobotę poprzedzającą Dzień Św. Jana.

Tak też będzie tego roku na wzgórzach wolańskich. Z wielką paradą!… Bębny, sztandary symbolizujące żywioły natury, śpiewy, tańczące ognie, muzykanci, dziewczęta w białych sukniach z pięknymi wieńcami na głowach, zapach ziół… Pochód w Alei Świętojańskich Ogników w stronę monumentalnego Wierzbina… Wiele emocji wyzwala moment zapalenia tej wiklinowej formy. Eksplozja żywiołu budzi grozę i szacunek, ale tez rodzi wielką radość, oczyszczenie, zapomnienie tego, co złe. Jest wyzwoleniem twórczych sił – ważnych nie tylko dla artystów.

Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zagórskiego zespołu Topinambur, znanego dotąd pod nazwą Jacyś Kolesie.

Wstęp na imprezę wolny, pobieramy symboliczne opłaty za noclegi:

– w budynku – 10 zł od osoby

– pod namiotem – 5 zł od osoby

Zebrane w ten sposób środki, jak co roku,  przeznaczone zostaną na wakacyjne zajęcia dla dzieci z Woli Sękowej.

Topinambur w obiektywie Karafka.net.pl

Comment

Skip to content