Image Alt

WRZECIONO CZASU II

Kultura Ludowa i Tradycyjna

Projekt „Wrzeciono czasu II” – dokumentowanie
i popularyzacja unikalnych zjawisk w obszarze rzemiosła ludowego polega na zgromadzeniu dokumentacji, poprzez przeprowadzenie profesjonalnych etnograficznych badań nad dawnymi i współczesnymi zjawiskami tradycyjnego, ludowego rękodzieła na terenie powiatu sanockiego.

Jest to ważne i pilne zadanie, ponieważ takie badania od dawna nie były prowadzone. Zatrważająco szybko odchodzi w niepamięć wraz seniorami to, co tak ważne dla naszej regionalnej kultury. Na zapis i przechowanie tych tradycji zostało mało czasu. Zależy nam zwłaszcza na odnalezieniu osób starszych, których dorobek nie doczekał się jeszcze szerszego odbioru, którzy nie są biegli w promocji własnej twórczości, a także na odnalezieniu nieznanych biografii nieżyjących już twórców, których sylwetki mogliby przybliżyć żyjący członkowie rodzin. Działania obejmą dokumentację ich warsztatu, zapis opowieści, utrwalenie unikatowych technik jakimi się posługują oraz tradycji związanych z tą działalnością. Projekt będzie też próbą ożywienia tych tradycji poprzez pokazy, wystawy, film, warsztaty a także publikacje w mediach internetowych. Zakłada stworzenie swoistej „nici” łączącej przeszłość i teraźniejszość. Ukazaniem, że pamięć o dawnym rzemiośle i rękodzielnictwie może być istotnym elementem tożsamości – lokalnej pamięci zbiorowej, cennym źródłem inspiracji dla mieszkańców i pasjonatów historii lokalnej.

Pan Bogdan Moskal przy pracy.

Założeniem projektu jest zgromadzenie i upowszechnianie dokumentacji związanej z dawnymi i współczesnymi zjawiskami tradycyjnego, ludowego rzemiosła i rękodzieła na terenie powiatu sanockiego. Cel ten realizowany jest poprzez badania etnograficzne, publikacje – w wersji papierowej i on-line, warsztaty dokumentacji dziedzictwa kulturowego dla młodzieży, spotkania międzypokoleniowe i warsztaty tradycyjnego rzemiosła.
Działania projektowe są formą stworzenia swoistej „nici” łączącej przeszłość i teraźniejszość. Ukazaniem, że pamięć o dawnym rzemiośle i rękodzielnictwie może być istotnym elementem tożsamości – lokalnej pamięci zbiorowej, cennym źródłem inspiracji dla mieszkańców i pasjonatów historii lokalnej.
Zależy nam również na pokazaniu wielokulturowości regionu oraz poszukiwaniu praktycznego modelu edukacji międzykulturowej i regionalnej. Zachęceniu młodego pokolenia do poznania dziedzictwa kulturowego, m.in. ikon, łemkowskiej koralikowej biżuterii etnicznej, nadolańskich łyżek.

„Wrzeciono Czasu II” to projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

 

Partnerami w realizacji tego projektu są:

Wszystkie materiały opracowane w ramach projektu „Wrzeciono czasu” udostępnione są na licencji Creative Commons CC BY-SA 3.0

AKTUALNOŚCI

Skip to content