Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego

Warsztaty karpackiej biżuterii koralikowej 1-3 sierpnia 2019

Biżuteria koralikowa znana jest i powszechna na całym świecie. Nam najbliższa jest ta wywodząca się z Karpat. Wśród wielu wzorów spotykanych w tych górach możemy wyróżnić: krywulkę – szeroką kryzę jaką nosiły kobiety na Łemkowszczyźnie, gerdan – długi wkładany przez głowę naszyjnik popularny na Huculszczyźnie. Oprócz nich sylianki i drabinki. Koraliki splatane w misterne, kolorowe wzory stanowiły charakterystyczną ozdobę dla Łemkiń, Bojkiń, Hucułek, rumuńskich góralek z Karpat Marmaroskich czy Bukowiny. Wyrób koralikowych ozdób stał się oryginalną i prawdziwą sztuką ludową w Karpatach. Charakterystyczne wzory i kolory tej biżuterii odnaleźć można w karpackich haftach, rzeźbach, kolorowych pisankach czy obrazach. Wzory i kształty różniły się w każdym regionie, lecz technika pozostawała niezmienna: cienka, mocna nić, na niej nanizane setki kolorowych błyszczących koralików, układające się w geometryczny, skomplikowany wzór. Krywulki, sylianki, gerdany Na Łemkowszczyźnie noszono krywulki – charakterystyczny rodzaj okazałego naszyjnika, plecionego z różnokolorowych, szklanych koralików. Tradycyjna krywulka, noszona przez łemkowskie kobiety i dziewczęta, miała szerokość 15 – 20 cm i przykrywała całe ramiona. Sylianka to z kolei nazwa naszyjnika z koralików, popularna na Bojkowszczyźnie i Huculszczyźnie. Sylianki były węższe, często ozdobione charakterystycznym, prostym, czarno-czerwonym, bojkowskim motywem. Typowo huculskim naszyjnikiem były gerdany – to dłuższe naszyjniki z przodu zakończone medalionem. Co interesujące gerdany nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dawniej uważano, że tworzeniem biżuterii z koralików powinny zajmować się osoby o czystym sercu i będące w dobrym nastroju, by potem przekazać tę pozytywną energię komuś, kto będzie nosił koralikowe ozdoby.
Charakterystyczne dla Łemkowszczyzny i Huculszczyzny wzory stanowią w trakcie warsztatu, inspirację bądź wierny wzór do naśladowania dla miłośników oryginalnej, etnicznej biżuterii. Zajęcia poprowadzi Ewelina Matusiak-Wyderka z pracowni “Miodosytnia”.

Program 15-to godzinnych warsztatów obejmuje:
– wykonanie przez każdego z uczestników pierścionka(panie) bądź
zawieszki(panowie) techniką mozaikową
– pracę na krosnach do tkania koralikami-wykonanie bransoletki techniką,
którą były wykonywane gerdany (męskie ozdoby koralikowe)
– wykonanie naszyjnika lub bransoletki według projektu uczestnika-technika
siatkowa.
– projektowanie i wykonanie kolczyków.
Osoby, które już mają za sobą pierwsze kroki w koralikowaniu zachęcimy do stworzenia większego naszyjnika, bądź zapoznania się z ciekawą techniką 2-igłową, która pozwala na przenoszenie kolorowych wzorów z karpackiego haftu krzyżykowego na koraliki.

Cena warsztatu – 550 zł

Opłata obejmuje koszty 15h warsztatów, wyżywienia z samoobsługą oraz noclegu w pokojach kilkuosobowych (istnieje również możliwość rezerwacji agroturystyki za dodatkową opłatą 40 zł).

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do 15 czerwca 2019 poprzez formularz kontaktowy, zamieszczony poniżej, oraz wpłatę na rachunek bankowy:

Podkarpacki Bank Spółdzielczy oddział w Sanoku:
93 8642 1184 2018 0017 2215 0001

Kontakt: Monika Wolańska – 608574540

Zajęcia rozpoczynają się w czwartek 1 sierpnia 2019 o godz.16.00 obiadokolacją i kończą
w sobotę 3 sierpnia 2019 o godz. 11.30.

Aby zapisać się na warsztat, wypełnij formularz:

Administratorem danych jest Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego, Wola Sękowa 37, 38-505 Bukowsko. Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane celem uczestnictwa w kursie.  Przed wypełnieniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności i ochroną danych

Skip to content