Mistrz Tradycji – podsumowanie warsztatów karpackiej biżuterii koralikowej

Warsztaty etnicznej biżuterii karpackiej to działanie w zakresie programu Kultura ludowa
i tradycyjna – Mistrz Tradycji, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem tego przedsięwzięcia jest ochrona unikatowej koralikowej biżuterii etnicznej występującej na ternie Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

Od lipca 2018 roku do lipca 2019 odbył się cykl 55-spotkań warsztatowych dla 8-osobowej grupy pań zamieszkujących teren gminy Bukowsko i okolic. Podczas zajęć uczestniczki poznały różne sposoby tworzenia biżuterii z koralików technikami igłowymi oraz na krosnach. Odtwarzały tradycyjne wzory łemkowskie, bojkowskie i huculskie, a także na ich podstawie tworzyły swoje własne kompozycje.

W ten sposób stworzyły wspaniałą kolekcję biżuterii oraz zdobyły gruntowną wiedzę
i umiejętności do dalszego jej tworzenia. Pozostaje tylko życzyć im aby pasja do koralików, która obudziła się w nich podczas warsztatów miała szansę się rozwijać i zarażać innych.

W warsztatach uczestniczyły głównie mieszkanki gminy Bukowsko i okolicznych miejscowości.

1. Aleksandra Kabala, Wola Sękowa

2. Krystyna Nędza, Nadolany

3. Marta Terrier, Pobiedno

4. Alina Więcławska, Wola Sękowa

5. Anita Barańska, Wola Sękowa

6. Marzena Mroczkowska, Nadolany

7. Karolina Szałankiewicz, Mymoń

8. Renata Kondrat, Odrzechowa

07.09.2019 roku zakończył się projekt Mistrz Tradycji – Warsztaty etnicznej biżuterii karpackiej. W Domu Ludowym w Woli Sękowej, dzięki uprzejmości mieszkańców odbyła się wystawa biżuterii wykonanej przez uczestniczki projektu oraz Ewelinę Matusiak – Wyderkę, która przez rok dzieliła się z nimi swoim doświadczeniem i umiejętnościami.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.